utorak, 11. kolovoza 2009.

MINERALI U ISHRANI


Dnevne potrebne količine minerala u ishrani uglavnom su minimalne, ali značajne. Međunarodne zdravstvene organizacije poručuju: minimalne dnevne potrebe ili preporučene dnevne doze su individualne i okvirne, a zavise od starosti osobe, pola, težine ili vrste bolesti za koju se preporučuju.

Navodimo neke od minerala koji su potrebni našem organizmu i u kojim se namirnicama nalaze.

Natrijum

Natrijum i njegove soli sadrže: školjke, bela riba, melasa, sveže povrće, pirinač, celer, šargarepa, artičoke i žitne pahuljice.

Ovaj mineral je potreban organizmu za održavanje telesnih tečnosti i pozitivno utiče na cirkulaciju krvi.

Nikl

U namirnicama ga ima veoma malo, a u malim količinama u organizmu pomaže pri delovanju enzima.

Selen

Sadrže ga: mleko, mlečni proizvodi, meso, živina, riba, koštunjavo voće, integralne žitarice, povrće, pirinač, školjke, pečurke i beli luk.

Pomaže u sledećim tegobama: alergija, astma, rak, hipertireoza, neplodnost, impotencija, makulkarna degeneracija, problemi sa prostatom.

Sumpor

Ima ga u kupusu i jabukama. Nalazi se i u nekim mineralnim (banjskim) vodama.

Koristi se za inhalaciju kod nekih bolesti, ali i u lečenju kožnih bolesti. Upotrebljava se za proizvodnju bezalkoholnih pića i konzerviranje hrane.

Fluor

Ima ga u jabukama, mleku i mlečnim proizvodima. Povoljno deluje na rast i očuvanje zuba i kostiju.

Fosfor

Fosfor sadrže sledeće namirnice: žumance jajeta, riba, beli luk, školjke, meso, kukuruz, brusnica, živinsko meso, žitarice, mahunarke, soja, mleko i mlečni proizvodi.

U organizmu učestvuje u pretvaranju belančevina u aminokiseline kao i za asimilaciju masti i ugljenih hidrata.

Hlor

Ima ga u jabukama, a sastavni je deo kuhinjske soli. U manjim količinama je značajno njegovo prisustvo u ishrani. Koristi se kao začin i za konzerviranje hrane, a služi za regulisanje vode u organizmu.

Hrom

Hroma ima u siru, kukuruzu, junetini, crnom hlebu, integralnim žitaricama i kvascu. Reguliše preradu šećera u krvi, smanjuje rizik od infarkta i reguliše nivo holesterola u krvi.

Cink

Cink sadrže: mleko, mlečni proizvodi, krompir, riba, školjke, meso, žitarice, mahunarke, korenasto povrće, beli luk, pasulj, živinsko meso i semenke.

Koristi se u lečenju: akni, bronhitisa, hroničnog umora, prehlade, gripa, herpesa, ekcema, hemoroida, pada imuniteta, neplodnosti, hipertireoze, impotencije, makularne degeneracije, sinuzitisa.

Stručnjaci preporučuju sledeće kombinacije vitamina i minerala:


Vitamin D, cink, kalcijum i magnezijum

Gvožđe, bakar i vitamin C

Vitamin B, fosfor, kalcijum i magnezijum

Cink, bakar i vitamin A

Selen i vitamini A, C i E

Minerali su potrebni organizmu u veoma malim količinama, a pozitivno utiču na zdravlje.
Glavni minerali - karika koja nedostaje

Nema komentara:

Objavi komentar