petak, 31. srpnja 2009.

SOK OD NARA USPORSVA RAK PROSTATE


Sok od nara koji je od ranije poznat kao vrlo jak antioksidant može da uspori razvoj raka prostate kod ljudi koji su bezuspešno lečeni od ove bolesti.

Naučni tim koji radi na čuvenom Kalifornijskom univerzitetu u Los Anđelesu (UCLA) predvođen dr Alanom Pantukom (Allan Patuck) okupio je 46 bolesnika od raka prostate kod kojih je nivo prostatičnog specifičnog antigena (PSA) počeo da raste posle standardnog lečenja operativnim putem i zračenjem, što je jasno ukazivalo na to da se radilo a agresivnom obliku bolesti.

Njima je savetovano da svakog dana popiju 227 mililitara soka od nara. Zatim im je uzimana krv za analizu PSA, a merilo se i vreme koje je potrebno da bi se vrednost PSA udvostručila. To vreme nam govori koliko je rak agresivan, jer što je to vreme kraće, to je rak agresivniji, sa mogućim udaljenim metastazama.

Naučnici su otkrili da se kod osoba koje su pile sok od nara to vreme skoro četiri puta produžilo, od prosečnih 15 meseci pre uzimanja soka od nara na prosečna 54 meseca posle uzimanja ovog soka.

Dr Pantuk smatra da korišćenje ovog soka ne može da spreči nastanak bolesti, niti da bolesnike izleči, ali je sigurno da može da uspori razvoj bolesti koja je već uzela maha. Ukoliko se bolest može dovoljno usporiti, moguće je da tim bolesnicima neće biti potrebna nikakva dodatna terapija. Ta dodatna terapija se sastoji u davanju hormona, ili pak u hemioterapiji, a obe imaju vrlo izražene negativne sporedne efekte.

Mi još ne znamo zbog čega sok od nara ima tako snažan efekat na brzinu rasta PSA, ali se zna da ovaj sok sadrži malu količinu inhibitora COX-2 supstance, a ti inhibitori sprečavaju nastanak raka.

U zaključku se kaže da treba redovno piti sok od nara jer ima pozitivne efekte na ljudsko zdravlje.

SOKOVI -NAJZDRAVIJI ILI NAJŠTETNIJI ZA ZDRAVLJE


Svako od nas uvek uživa kad pred sobom ima veliku čašu hladnoga soka, koji pleni ne samo svojom bojom već i neodoljivim ukusom, a pri tome nam utoljuje i žeđ. I pored svih ovih činjenica, eksperti za ishranu i napitke upozoravaju da izgled ne znači uvek i da je taj napitak zdrav. Iako najkvalitetniji sokovi nose u sebi mnoštvo vitamina, oni manje kvalitetni sokovi imaju efekat kao i slatkiši. Kako bismo vam što više olakšali izbor, izdvojili smo za vas najkorisnije i najzdravije, kao i one koji potencijalno mogu narušiti naše zdravlje.

Najbolji izbor - sok od povrća

Konsumiranje sokova od povrća predstavlja izuzetno dobar način za obogaćivanje svakodnevne ishrane hranljivim supstancama koje se nalaze u povrću. Postoje dokazi da likopen iz soka paradajza - smanjuje rizik od nastanka raka. Sok od cvekle može da doprinese smanjenju krvnog pritiska. Sok od povrća sa pulpom ublažava osećaj gladi. A svi ovi pozitivni rezultati mogu se ostvariti bez ikakvih problema, jer sokovi od povrća sadrže mnogo manje šećera i kalorija nego voćni sokovi.

Najgori izbor - voćni kokteli

Kada se sretnete sa terminima voćni koktel, napitak bogat voćem ili voćni sok - budite uvek na oprezu, jer većina ovih proizvoda sadrži izuzetno malu količinu pravog voća i voćnog soka. Najčešći sastojci su voda i šećer u nekom od svojih oblika, poput sirupa sa velikom količinom fruktoze. Što se tiče hranljivosti, ovi napici su slični većini ostalih sokova, tj. bogati su šećerom i kalorijama, ali imaju manjak hranljivih i zdravih supstanci. Istraživanja su pokazala da slatki voćni napici izlažu decu riziku od gojaznosti i drugih problema.

100% voćni napitak?

Kada su u pitanju 100% voćni napici, često dolazi do izvesnih rasprava, jer se može ispostaviti da čak i ako nešto zvuči ovako zdravo, može imati posledice po zdravlje. Niko ne osporava činjenicu da su 100% voćni sokovi puni vitamina i antioksidanata. Međutim, problem leži u tome što isti taj sok može prirodno biti bogat i šećerom i kalorijama. Primera radi, čaša čistog soka od jabuke može sadržati isto toliko šećera kao i neka čokoladica. Upravo iz ovog razloga, preporuka je svih eksperata da se ograničite na po jednu do dve čaše soka dnevno.

Dobar izbor - sok od nara

Ukoliko se odlučite za jednu čašu zdravoga soka dnevno, treba se potrudti da to bude stvarno kvalitetan sok. U vrhu ove liste nalazi se sok od nara. Bogat je šećerom i kalorijama, ali je isto tako i bogat velikim količinama antioksidanata - supstanci koje, između ostalog, pomažu i pri normalnom funkcionisanju mozga i smatra se da umanjuju rizik od pojave raka. Jedno istraživanje je pokazalo da 0,25 litra soka od nara dnevno sprečava ponovnu pojavu raka prostate.

Dobar izbor - sok od brusnica

Sok od brusnica je izuzetno bogat vtaminom C, koji je od presudnog značaja za zdrav imuni sistem. Takođe je zdravo piti sok od brusnice bez ikakvih zaslađivača, jer smanjuje rizik od infekcija organa za mokrenje.

Dobar izbor - sok od borovnice

Istraživanja su pokazala da borovnica održava zdravlje mozga i štiti od poremećaja koji se javljaju u starosti, poput demencije i Alchajmerove bolesti. Veliki deo antioksidanata koji se nalaze u plodovima borovnice prenosi se i u sok; što više ovog soka pijete, mozak će vam biti zdraviji.

Dobar izbor - sok od trešanja

Pored toga što je izuzetno bogat antioksidantima, smatra se da sok od trešanja deluje protiv svih upala.

Dobar izbor - sok od crvenog grožđa

Svi smo upoznati sa tim da crveno vino, u umerenim količinama, može biti jako dobro za srce. Isto to je tačno i kada je sok od crvenog grožđa u pitanju.

srijeda, 29. srpnja 2009.

KORISNI EFEKTI ČOKOLADE


Definitivno, konsumiranje čokolade vam neće pomoći da oslabite, ali zbog nekih njenih korisnih svojstava naučnici su je svrstali u hranu najviše kategorije što se tiče kvaliteta.

Naučnici sa nemačkog Univerziteta Hajnrih Hajne (Heinrich Heine University) dokazali su da čokolada ima zaštitno dejstvo na kožu. Poredili su dve grupe ljudi, ljude koji su redovno jeli određenu količinu čokolade i drugu grupu koja nije jela čokoladu. Obe grupe su izložili ultravioletnim zracima u trajanju od 6 nedelja. Grupa koja je jela redovno čokoladu imala je za 15% manje izraženo crvenilo kože nego grupa koja nije jela čokoladu.

Naučnici sa Univerziteta "Georgetown" otkrili su da kada se ćelije raka dojke tretiraju flavanolom iz čokolade, one prestaju da se razmnožavaju. Isti efekat je dokazan i kod ćelija drugih oblika raka.

Dokazano je da čokolada pomaže otklanjanju simtpoma hroničnog umora.

Grupa pacijenata koja je jela svakodnevno 45 grama tamne čokolade u toku 8 nedelja pokazivala je znatno smanjenje umora nego kada je ta ista grupa hranjena placebom u istoj količini u toku 8 nedelja. Oba puta tokom ispitivanja grupa je bila izložena istim fizičkim naporima. Naučnici smatraju da čokolada pozitivno deluje na transmitere koji regulišu san i raspoloženje.

Zaključak: preporučuje se umereno, ali redovno konsumiranje tamne čokolade sa najmanje 72% kakaoa.

JABUKA VOĆE I LEK


O hranljivim i lekovitim svojstvima jabuke dosta se govori, ali navešćemo još neke korisne informacije koje možda niste znali.

Jabuka je višegodišnja drvenasta biljka. Sezona berbe je leto-jesen, ali je uz korišćenje hladnjača dostupna na trpezi tokom cele godine.

Vrste jabuka

Jabuka je jedna od najrasprostranjenijih voćki u svetu, ima preko 10.000 sorti. Može biti kisela ili slatka, a po obliku okrugla, šiljata ili pljosnata. Po boji, jabuke mogu biti crvene, žute ili zelene, a po glatkoći sjajne i hrapave.

Najpoznatije sorte su: zlatni delišes, jonatan, ajdared, crveni delišes, greni smit...

Korisni sastojci

Jabuka nema veliku energetsku vrednost pa je pogodna za dijetalnu ishranu, ali je zato bogata mineralima, vitaminima i drugim korisnim sastojcima. Plod jabuke sadrži oko 85% vode, a 100 grama jabuke ima energetsku vrednost od oko 53 kilokalorija.

Plod jabuke sadrži mnoge korisne sastojke:
belančevine (u manjem obimu)
biljna vlakna
biljne masti
vitamin A
vitamin B
vitamin C
gvožđe
eterična ulja
kalijum
kalcijum
karotin
magnezijum
minerale
natrijum
oligo elemente
organske kiseline
pektin
proteine
sumpor
ugljene hidrate
fluor
flavonoide
fosfor
hlor
celulozu
šećer (fruktozu i glukozu)

Primena u ishrani

Jabuka se koristi u ishrani kao desert, za pripremanje sokova, za pripremanje džemova, kao dodatak nekim salatama, pitama i kolačima, ali i kao jabukovo sirće ili sirovina za rakiju jabukovaču.

Da bi u kompotu ili džemu ostalo što više korisnih sastojaka, preporučuje se kratkotrajno kuvanje.

Kroz želudac jabuka prolazi za dvadesetak minuta, pa je zato treba jesti pre obroka ili nekoliko sati posle obroka.

Korišćenje

Najbolja i najbogatija korisnim sastojcima je sveža jabuka, pa se zato ona najviše preporučuje. Jabuka je dobar antioksidans i deluje protiv bakterija i virusa.

Lekovito dejstvo

Jabuka može pomoći u lečenju nekih bolesti i tegoba:
avitaminoza
alergije
angina pektoris
arteroskleroza
bolesti želuca
bolesti zuba, grla i ždrela
bronhitis, prehlade i grip
visok krvni pritisak
gojaznost
gubitak koncentracije
zatvor
infektivna oboljenja
infarkt
jačanje imunološkog sistema
kašalj
mamurluk
nadutost
neke vrste raka
nervoza
osteoporoza
otežano mokrenje
povišeni nivo holesterola
problemi sa varenjem
problemi sa želudcem
problemi sa nervima
problemi sa krvnim sudovima
problemi sa cirkulacijom
protiv UV zračenja
razdražljivost
sinuzitis
smanjenje umora
stabiliše crevnu floru
tromboza

Jabukovo sirće

Jabukovo sirće se preporučuje za artritis, bolove u grlu, bradavice, gljivične infekcije, osteoporozu, proširene vene, svrab, probleme sa varenjem i zadah iz usta.

Jabuka povoljno deluje na bubrege, jetru, žuč, stomak, creva, krvne sudove i imunosistem.

Zaključak

Na osnovu svega ovoga, vidimo da je stara engleska poslovica "ko pojede svakog dana jednu jabuku, isteruje bolest iz kuće" i danas veoma aktuelna.