srijeda, 18. studenoga 2009.
KAKO POJAČATI IMUNOLOŠKI SISTEM
Kada dođe do pada imuniteta, oganizam je podložan dejstvu bakterija i virusa, pa lako dolazi do raznih bolesti. Svojim ponašanjem, načinom života i prirodnim lečenjem možemo znatno uticati na sprečavanje pada imuniteta i samim tim očuvati zdravlje.
Imuni sistem čoveka je složen sistem kojim se leukociti i antitela u organizmu bore protiv raznih infekcija i dejstva stranih čestica (virusi, bakterije...).
Stručnjaci za dobar imunitet savetuju: dovoljno spavanja i odmora u toku dana, svakodnevne umerene fizičke aktivnosti, pravilnu i umerenu ishrana, zdrave navike, smanjenje umora i stresa, održavanje lične higijene i higijene radnog i životnog prostora.
Šta smanjuje imunitet?
Smanjenje imuniteta je opasno po organizam i može dovesti do mnogih bolesti. Na smanjenje imuniteta utiču dugotrajne bolesti, ali i loše navike: pušenje, alkohol (u većim količinama), stres, hronični umor, neredovna i napravilna ishrana, nedovoljno fizičkih aktivnosti, previše napornog intelektualnog ili fizičkog rada, nedovoljno i neredovno spavanje, neredovno odmaranje, negativan stav (pesimizam), nehigijena, smog, prašina...
Kako i čime povećati imunitet?
Vežbanje
Umerenim fizičkim vežbanjem telo se održava u kondiciji, što je veoma važno za održavanje imuniteta i sprečavanje mnogih bolesti i tegoba. Pod umerenim vežbanjem se podrazumevaju: umerne fizičke vežbe, svakodnevno hodanje (šetanje), povremeno plivanje, lako trčanje, ali i ples.
Ne treba preterivati sa fizičkim vežbanjima, jer previše fizičkih napora iscrpljuje organizam i smanjuje imunitet.
Od orjentalnih vežbi savetuju se joga, tai-či-čuan i či-gong.
Ishrana
Pravilna i zdrava ishrana utiče na povećanje imuniteta. Pod pravilnom ishranom podrazumevamo više manjih i redovnih obroka u toku dana, a ne preskakanje doručka.
Na imunitet povoljno utiču: antioksidanti, voće, povrće, integralne žitarice i odgovarajući proteini. Od voća naročito preporučujemo: banane, limun, grožđe, jabuke, ali i prirodne voće sokove. Najzdravije je zeleno povrće i crni luk, beli luk, kupus, paradajz, paprika...
Za unos proteina i minerala savetujemo: pileću supu, živinsko nemasno meso, šitaki pečurke, jogurt i nemasno mleko.
Začini mogu svojim sastojcima i svojim delovanjem značajno doprineti jačanju imuniteta: ruzmarin, celer, peršun i đumbir.
Travari preporučuju: ginseng, ehinaceu, kamilicu, nanu, valerijanu...
Spavanje i odmor
Na naše zdravlje povoljno utiče spavanje 6-8 sati dnevno. Odmaranje kao što su dnevni, sedmični i godišnji odmor služe za opuštanje organizma i "punjenje baterija" za naporan rad i protiv stresa. Važno je da su nam prostorije provetrene i dobro osvetljene, a da jedan deo dana provedemo na otvorenom prostoru, izloženi prirodnoj svetlosti.
Veoma je važno (oko toga se svi stručnjaci slažu) da u toku dana odvojimo nekoliko minuta za sebe. Tada bi trebalo sesti (ili leći) u miru i tišini i ne razmišljati o poslu, obavezama, bar 5 minuta, a to veoma povoljno deluje na ceo organizam, a naročito protiv stresa.
Zaključak
Ovo su samo neki saveti koji mogu pomoći u jačanju našeg imunog sistema i štititi nas od: infekcija, prehlada, gripa, virusa, bakterija, raznih tegoba i mnogih drugih hroničnih bolesti.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar